Ocean

Dlaczego piasek na niektórych plażach znika i pojawia się ponownie?

admin

Wiosną 1984 roku zniknęła cała plaża. W ciągu zaledwie dwóch dni złote piaski Dooagh na wyspie Achill, u zachodnich wybrzeży Irlandii, zostały usunięte, odsłaniając gołe skały.

Miało to miejsce podczas serii południowo-zachodnich sztormów i, co ważne, podczas szczytu równonocy – krótkich okresów wiosny i jesieni, kiedy pływy są szczególnie silne ze względu na charakter ruchu Ziemi wokół Słońca. Wystający na Atlantyk Achill jest wystawiony na najgorsze, co może rzucić na niego ocean, a południowo-zachodnie wiatry (z południowego zachodu) mogą generować znaczące fale. Trzydzieści trzy lata później, w kwietniu 2017 roku, plaża powróciła, a skały zostały ponownie pokryte piaskiem. Chociaż dla większości ludzi może wydawać się to zaskakujące, nie ma nic cudownego w tym, co stało się w Achill. Ta „magiczna ponownie pojawiająca się plaża” jest po prostu świetnym przykładem procesu, który zdarza się w przybrzeżnych morzach bardziej regularnie, niż mogłoby się wydawać.

Najpierw zastanówmy się, jak plaża Dooagh zniknęła w pierwszej kolejności. Ruch kamyków, piasku i osadów wokół wybrzeża jest spowodowany mieszanką fal, pływów i tego, co rośnie na dnie morza. Fale nie tylko są w stanie wzburzyć dno morskie i wymyć piasek z plaży do oceanu, ale mogą również tworzyć dryf przybrzeżny, ponieważ uderzają w wybrzeże pod kątem, stopniowo przesuwając osad wzdłuż wybrzeża.

Kiedy plaża ma pecha i wszystkie te czynniki się zbiegną – silne pływy i nienormalnie wysoki poziom morza, brak wodorostów. Tak właśnie stało się z Dooagh wiosną 1984 roku, a wcześniej doszło tam do podobnego zdarzenia w 1890 roku.

Co więc przywróciło plażę w 2017 (i w 1927) roku? Prawie te same procesy, które „zabrały” ją w pierwszej kolejności. Niektóre warunki były identyczne: Kwiecień ma najwyższe pływy w roku i niski wzrost glonów. Jednak tym razem uzupełnianie plaży następowało podczas północnych wiatrów. Trudno powiedzieć na pewno, gdzie piasek znajdował się przez ostatnie 33 lata, ale prawdopodobnie po prostu był na dnie morza kilka kilometrów od brzegu, a także w sąsiednich zatokach.  Do podobnej sytuacji dochodzi w polskim Sarbinowie, gdzie fale morskie podmywają plaże. Przeczytasz o tym w: https://sarbinowo24.pl/czy-sarbinowo-zawsze-lezalo-nad-morzem-rys-historyczny