Porty morskie Żegluga

Najsłynniejsze latarnie morskie

admin

5. Wieża Herkulesa

Od II wieku n.e. wieża Herkulesa czuwa nad wybrzeżem Hiszpanii. Dzięki temu jest to prawdopodobnie najstarsza latarnia morska używana do dziś. Jej wiek jest taki, że uważa się, iż została zainspirowana przez Latarnię Morską w Aleksandrii, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

Zbudowana po raz pierwszy przez Rzymian, 57-metrowa, solidna, kwadratowa wieża latarni została naprawiona i odnowiona w 1791 roku. Oprócz zadziwiającego wieku i architektury, malownicze położenie Wieży Herkulesa na półwyspie w Galicji sprawia, że jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych latarni morskich na świecie.

4. Latarnia Heceta Head Lighthouse

Jest to latarnia morska położona w malowniczym miejscu wzdłuż wybrzeża Oregonu. Po raz pierwszy zapalona w 1894 roku, latarnia nosi imię Bruno Heceta, hiszpańskiego odkrywcy, który żeglował po północno-zachodnim Pacyfiku w XVIII wieku. Obecnie wyznaczona jako stanowy punkt widokowy, latarnia Heceta Head jest warta odwiedzenia ze względu na wspaniałe widoki na wybrzeże Oregonu i Ocean Spokojny.

3. Latarnia morska w Chanii

Położona przy wejściu do Chanii w historycznym porcie Krety, ta urocza latarnia morska jest nie tylko jedną z najstarszych w Grecji i na Morzu Śródziemnym, ale i na świecie. Po raz pierwszy zbudowany przez Wenecjan pod koniec XVI wieku, była później naprawiana przez Egipcjan, Osmanów, a później Greków.

W związku z tym latarnia ma z pewnością znakomitą i ciekawą historię, o czym świadczy jej unikalna konstrukcja, przypominająca minaret meczetu. To właśnie jej atrakcyjna architektura i wspaniałe otoczenie z miastem w tle sprawia, że latarnia morska w Chanii jest tak popularną atrakcją. Chcesz poznać więcej fascynujących latarni? Przedstawiamy latarnię morską w Darłówku: https://darlowko24.pl/czemu-darlowo-to-miasto-wskazujace-droge-latarnia-morska-w-darlowku

2. Latarnia morska w Formentor

Jedna z najbardziej znanych i fotografowanych zabytków Majorki, latarnia morska Formentor znajduje się na północnym krańcu wyspy Balearów. Wznosząc się na wysokość 210 metrów nad poziomem morza, latarnia jest usytuowana na szczycie stroemgo klifu.

Znana po hiszpańsku jako Far de Formentor, jej oślepiające światło ostrzega żeglarzy przed niebezpiecznym wybrzeżem Majorki od 1863 roku. Ze względu na wyjątkowe piękno przyrody, która ją otacza i fantastyczne widoki na Morze Śródziemne, latarnia morska Far Formentor jest obowiązkowym punktem zwiedzania.

1. Latarnia morska w Portland

Historyczna latarnia morska znajduje się na stromym klifie w Cape Elizabeth, na południe od ruchliwego portu Portland. Wysoka na prawie 25 metrów, biała stożkowa wieża wyróżnia się na tle chropowatego i odludnego wybrzeża, które rozciąga się wokół niej.

Chociaż obecnie jest zautomatyzowana, odwiedzający mogą zatrzymać się w przyległym muzeum morskim, aby dowiedzieć się wszystkiego o jej porywającej przeszłości i usłyszeć tragiczne historie wielu statków, które rozbiły się wzdłuż wybrzeża Maine.