Żegluga

Do czego służy hydrostabilizator?

admin

W sprzedaży znajduje się wiele części i akcesoriów przeznaczonych do silników i łodzi. Każdy pełni określone funkcje. Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej łodzi jest to, aby zadbać o jej stabilność. W tym celu stosuje się stabilizatory, które niwelują zjawisko kołysania łodzi. Przekłada się to na zwiększenie bezpieczeństwa i wzrost komfortu obsługi jednostki pływającej. Sposobem na łatwiejsze manewrowanie łodzią przy małych prędkościach jest zamontowanie na płycie kawitacyjnej hydrostabilizatora. Pozwala to nawet na zmniejszenie zużycia paliwa. Pora zastanowić się nad tym, jak działa hydrostabilizator i w jakim celu się go stosuje.

Hydrostabilizator w łodziach 

Każda jednostka wodna musi być w jakiś sposób napędzana, aby mogła zostać wprowadzona w ruch. W łodziach dlatego też sprawdzają się hydrostabilizatory. Hydrostabilizator jest nowoczesnym elementem, który poprawia wydajność, a także optymalizuje sterowanie łodzią. 

Dzięki hydrostabilizatorom łódź zyskuje szybsze wejście w ślizg, a przy tym także zdecydowanie lepiej prowadzi się w trakcie zwrotów oraz przy redukowaniu szybkości łódki. Co za tym idzie – zwiększa się bezpieczeństwo sterowania łodzią. Jest to też element, który ma wpływ na ekonomię, gdyż hydrostabilizatory przyczyniają się do zredukowania spalania paliwa.  

Hydrostabilizator umieszczany jest na pawęży łodzi. Podłącza się go do kompresora, który odpowiada za ruch. 

Silniki na łodziach wyposażone są w płytę kawitacyjną, która już konstrukcyjnie jest wmontowana w przekładni. Natomiast hydrostabilizatory to płyty kawitacyjne, które służą do zamontowania przy silnikach zaburtowych. 

Czym jest hydrostabilizator? Jakie jest jego zastosowanie w łodziach?

Hydrostabilizator jest akcesorium przeznaczonym do silników jednostek pływających o różnej mocy. Montuje się go na płycie kawitacyjnej za pomocą śrub. Może być stosowany w silnikach zaburtowych. Hydrostabilizator to inaczej płetwy stabilizujące. Warto je zamontować w przypadku, gdy łódź ma problem z wejściem w ślizg.  

Jeśli pojawiają się trudności z utrzymaniem właściwego kierunku podczas spacerowego pływania, to hydrostabilizator pozwoli na zniwelowanie tego problemu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia błędów projektowych w łodziach. Zadaniem hydrostabilizatora jest uspokojenie jednostki pływającej, przeciwdziałanie zjawisku zadzierania dziobu. Hydrostabilizator przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa przez doprowadzanie łodzi do szybszego wyjścia w ślizg, a co za tym idzie również zwiększa prędkość łodzi. 

Dlaczego warto stosować hydrostabilizatory w łodziach?

Hydrostabilizatory to niezwykle pomocne akcesoria, dzięki którym możliwe staje się zwiększenie osiągów w przypadku silników – szczególnie zaburtowych. Do silników stacjonarnych (rufowych) hydrostabilizatory nie sprawdzają się najlepiej. Za ich pomocą można skutecznie poprawić stabilność, co wpływa również na bardziej komfortową obsługę jednostki pływającej. 

Hydrostabilizator może zostać zamontowany w większości silników, niezależnie od ich rozmiarów. Wybór jest obecnie ogromny, więc nie ma problemu z dopasowaniem odpowiedniego akcesorium. Hydrostabilizatory są zabezpieczone specjalnymi śrubami i nakrętkami. Zwykle wykonuje się je z tworzyw, które odporne są na trudne warunki atmosferyczne. Zastosowanie hydrotabilizatora sprawia, że możliwe staje się przyspieszenie wprowadzania łodzi w ślizg. Skrzydła hydrostabilizatora służą temu, aby pływanie było płynniejsze i stabilniejsze oraz niwelowaniu powstawania pustki powietrznej wokół śruby napędowej na zakrętach. 

Dlaczego warto zamontować hydrostabilizatory na łodzi? 

Podsumowując, warto zamontować hydrostabilizator na płycie kawitacyjnej ze względu na:

  • zmniejszenie kawitacji 
  • przyspieszenie wchodzenia w ślizg,
  • poprawienie trzymania podczas wykonywania zwrotów,
  • wydłużenie czasu utrzymania łodzi w ślizgu przy jednoczesnym zredukowaniu prędkości,
  • mniejsze zużycie paliwa,
  • zwiększenie prędkości pływania,
  • zniwelowanie zjawiska zadzierania dziobu,
  • ułatwienie utrzymywania obranego kierunku podczas spacerowego płynięcia.

Cechy hydrostabilizatora w łodzi

Przede wszystkim hydrostabilizator jest stosunkowo tanim elementem, który stosuje się w łodziach zaburtowych. Dlatego też jego zakup szybko się zwraca (np. przy mniejszym spalaniu paliwa). Hydrostabilizator jest doceniany przez użytkowników łódek z powodu znacznego zmniejszenia zjawiska kawitacji czy łagodnego wchodzenia w ślizg. 

Tworzywo sztuczne, z którego jest wykonany hydrostabilizator, nie wymaga konserwacji czy naprawy. Przy tym większość tego typu elementów ma kilkuletnią gwarancję. Sprawdza się nawet przy większych łodziach (na przykład pięciometrowych z silnikiem 85 km) i znacznie zmniejsza w nich czas wchodzenia w ślizg. Samo manewrowanie łodzią jest również łatwiejsze i stabilniejsze. 

Dlatego też warto zainwestować z hydrostabilizator, który ma same plusy, jest niedrogi, a przy tym bardzo łatwy w instalacji. Za to działanie hydrostabilizatora jest nieocenione. 

Partnerem artykułu jest sklep boatshop.pl.