Porty morskie

Czemu służą latarnie morskie?

admin

„Historia latarni morskich

Latarnia morska to dom z wysoką częścią, która wznosi się ponad dolną część domu, a promienie światła błyskają nieprzerwanie i oświetlają niebo i wybrzeże. Latarnia służy jako znak powitalny dla żeglarzy przybywających do brzegu. Latarnie morskie zostały stworzone z myślą o tym, by pomagać statkom na morzu w przypadku złej pogody lub uciążliwej mgły. Zanim wynaleziono nawigację GPS i radia, latarnia morska stanowiła punkt docelowy dla wielu żeglarzy i kapitanów, którzy byli już na wodzie ze swoimi jednostkami pływającymi. Latarnia powstała w 1700 roku i była mile widzianym punktem odniesienia dla tych, którzy potrzebowali pomocy i światła, aby bezpiecznie powrócić do brzegu.

Przeznaczenie

Zadaniem latarni jest tworzenie światła wychodzącego z brzegu do wody. Światło może być różnokolorowe lub przezroczyste i może znajdować się na szczycie latarni lub nad samą latarnią. Światło jest bardzo jasne i wykonuje 180-stopniowe ruchy okrężne we wszystkich kierunkach, dzięki czemu statki pod każdym kątem mogą je zidentyfikować. Większość latarni morskich jest zbudowana z betonu, cegły lub kamienia i jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać mrozy, zimno, wichury, a także pożary i inne niekorzystne warunki pogodowe. W wielu przypadkach latarnik, który pracuje i utrzymuje latarnię w dobrym stanie, tak naprawdę mieszka wewnątrz latarni przez cały czas. Osoba ta może być odpowiedzialna za wymianę żarówek, gdy zabraknie im światła oraz powiadamianie władz portowych o zmianie pogody.

Gdzie się znajdują?

Latarnie morskie znajdują się na ogół na brzegach większości dużych zbiorników wodnych, wszędzie na wielkich jeziorach i ich dużych akwenach, w oceanach i zatokach rozsianych po całym świecie. Wiele latarni ma ponad sto lat, a niektóre są jeszcze starsze. Większość z nich jest nadal sprawna i utrzymywana w dobrym stanie przez obsługującego je latarnika. Ponieważ latarnie morskie znajdują się blisko brzegu, woda może łatwo przedostać się na powierzchnię lub bok latarni, szczególnie podczas silnego wiatru lub huraganu. Okna w latarniach morskich są zazwyczaj umieszczane wyżej od ziemi, na wypadek gdyby w czasie sztormu zgromadziła się duża ilość wody lub gdyby fale spowodowały rozległe uszkodzenia. Drzwi latarni są zazwyczaj zwrócone w kierunku przeciwnym do linii brzegowej, aby utrzymać ciepło i suchość wewnątrz domu.”