gdansk
Porty morskie

Gdańskie atrakcje: Dom Ferberów

admin

Ta renesansowa kamienica nie bez powodu zaliczana jest do najcenniejszych zabytków Gdańska. Dom Ferberów to ciekawy punkt w programie każdej wycieczki –szczególnie tej, która poświęcona jest historii miasta i gdańskiej architekturze. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Dom Ferberów, często określany też mianem Adama i Ewy, ma wyjątkową formę. Wzniesiony jako renesansowa kamienica w połowie XVI stulecia, do dziś stanowi jedną z najciekawszych budowli przy ulicy Długiej. Dom ten należał do rodziny Ferberów- zamożnego rodu, cieszącego się w dawnym Gdańsku wielkim uznaniem. Z tej rodziny wywodziło się sześciu burmistrzów, wielu rajców i ławników, wiadomo też, że przedstawiciele tego rodu byli proboszczami w najważniejszej świątyni Gdańska – w Kościele Mariackim.

Niestety ich dom nie cieszył się aż tak wielką popularnością. Drzwi ozdobione wizerunkiem Adama i Ewy, szybko zyskały miano „diabelskich”, z tego też względu zostały usunięte. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tego obiektu? Z pewnością na fryz, który zwieńczony został herbami: Polski, Gdańska i Prus Królewskich. Sam zabytek do dziś może robić ogromne wrażenie na turystach oraz miłośnikach architektury, którzy na terenie Trójmiasta szukają wyjątkowych atrakcji.

Wszystkich szczegółów o Gdańsku dowiesz się ze strony Gdansk Info.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Gdańsk, każdemu z nas mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Dobre zagospodarowanie sprawia, że każdy z nas może tu znaleźć noclegi w przystępnej cenie i zaplanować w tym mieście dłuższy wypoczynek. Czy warto? Z pewnością tak – wszak Dom Ferberów jest tylko jedną z wielu atrakcji, z jakimi można się tu spotkać.