Ocean

Amerykańscy naukowcy badają strażników zakwaszenia oceanów, którzy przeżyli ostatnie masowe wymieranie Ziemi!

admin

Dwie grupy drobnych, delikatnych organizmów morskich — motyle morskie i anioły morskie — były zaskakująco odporne w obliczu dramatycznej globalnej zmiany klimatu i ostatniego masowego wymierania Ziemi 66 milionów lat temu, według opublikowanych badań finansowanych przez amerykańską National Science Foundation. W Proceedings of the National Academy of Sciences.

Współautorem pracy jest Erica Goetze, oceanograf z University of Hawai’i w Mānoa.

Motyle morskie i anioły morskie to pteropody, obfite, pływające ślimaki, które spędzają całe życie na otwartym oceanie. Niezwykły przykład przystosowania się do życia na otwartym morzu, zwierzęta te mają cienkie muszle i stopę ślimaka przekształconą w dwie przypominające skrzydła konstrukcje, które umożliwiają im ” latanie ” przez wodę (”pteropod” pochodzi od greckich słów oznaczających 'i’ stopa ’).

Motyle morskie były przedmiotem badań nad zmianami środowiskowymi, ponieważ wytwarzają swoje muszle z aragonitu. Aragonit jest formą węglanu wapnia, która jest o 50% bardziej rozpuszczalna niż kalcyt, którego inne organizmy oceaniczne używają do budowy swoich muszli.

Ponieważ muszle pteropodów są podatne na rozpuszczanie się w bardziej zakwaszonej wodzie oceanicznej, nazwano je „kanarkami w kopalni węgla” – gatunkami wartowniczymi, które sygnalizują wpływ zakwaszenia oceanów.

Niektóre pteropody mają cienkie muszle, a inne, takie jak anioły morskie, które mają tylko częściowe lub nieobecne muszle, ich zapis kopalny jest niejednolity.

Próbki pobrane przez badaczy

Badacze pobrali próbki z 21 gatunków pteropodów i zebrali informacje o 2654 genach. Analizując te dane i kluczowe skamieniałości pteropodów, naukowcy ustalili, że dwie główne grupy pteropodów, motyli morskich i aniołów morskich, które wyewoluowały we wczesnej kredzie, około 139 milionów lat temu, musiały przetrwać wczesne epizody zakwaszenia oceanów.

Wiedza o tym, czy główne grupy pteropodów były narażone na okresy wysokiego stężenia dwutlenku węgla, jest ważna, ponieważ naukowcy próbują przewidzieć, jak gatunki morskie mogą zareagować na obecne i przyszłe zmiany.

Naukowcy twierdzą, że nadal pozostaje otwarte pytanie, czy organizmy morskie, zwłaszcza te, które ulegają zwapnieniu, mają ewolucyjną odporność, aby przystosować się wystarczająco szybko do coraz bardziej zakwaszonego oceanu.

Źródło: www.naukowi.pl