Porty morskie

Najważniejsze porty morskie na świecie

admin

Porty są megastrukturami zdolnymi do przeładunku ton towarów dziennie. Chociaż większość portów morskich na świecie została zbudowana ponad 100 lat temu, obecnie, dzięki e-handlowi przeżywają one najlepszy czas z większym ruchem towarowym. Port jest infrastrukturą przeznaczoną do różnych zastosowań, z których najczęstsze to załadunek i rozładunek materiałów oraz załadunek i rozładunek ludzi na statki i ze statków. Chociaż istnieje wiele portów zlokalizowanych w ujściach rzek, porty są zazwyczaj zlokalizowane na wybrzeżu morskim, znane jako porty morskie. Budowa niektórych z nich oznaczała prawdziwą pracę inżynierską.

Zanim zaczniemy wymieniać główne porty morskie na świecie, ważne jest, aby wyjaśnić jednostkę, która będzie używana do ich pomiaru, będzie to TEU, co oznacza Twenty-foot Equivalent Unit i jest to nośność standardowego kontenera. Sklasyfikujemy je w ten sposób, ponieważ porty morskie zazwyczaj transportują głównie tego typu kontenery.

Najważniejsze porty morskie na świecie

Czemu służą latarnie morskie?

Port w Szanghaju, Chiny

Po raz kolejny Chiny przodują pod względem kolosalnej infrastruktury. Port w Szanghaju jest światowym rekordzistą w transporcie towarów; w 2017 r. obsłużył 40 mln TEU. Port ten jest ważnym punktem załadunku i rozładunku materiałów od wielu lat, a dokładnie od 1842 roku, kiedy to liczba TEU była tysiące razy mniejsza niż obecnie; jako przykład można podać fakt, że w miesiącu styczniu 2012 roku przeładowano w nim większą ilość kontenerów niż w całym 1998 roku na świecie.

Port Singapur, Singapur

Dopóki nie został wyprzedzony przez Szanghaj, był to port, który obsługiwał największą ilość towarów. Port ten ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki kraju i jego utrzymania, ponieważ pomaga w imporcie surowców i eksporcie ropy naftowej. Port w Singapurze obsługuje jedną piątą światowych kontenerów i połowę światowego zapotrzebowania na ropę naftową. Jego połączenia obejmują ponad 600 portów w 123 krajach.

Port Hongkong, Chiny

Ten trzeci co do wielkości port pod względem ilości TEU załadowanych i wyładowanych wraz z dwoma pierwszymi portami odpowiada za ponad 22% całego ruchu morskiego. Port w Hongkongu przewozi również pasażerów oraz kontenery i oferuje wszystko, co niezbędne do cumowania wszystkich rodzajów statków. Dominacja chińskich portów morskich wynika z otwarcia handlu tego kraju w ostatnich dekadach i ich strategicznego położenia na mapie.

Port Shenzhen, Chiny

Ten kolejny port zlokalizowany w Chinach rozwinął się z portu rybackiego do obsługi ponad 20 milionów TEU rocznie. Chociaż miasto Shenzhen nie jest tak duże jak poprzednie (ma około 10 milionów mieszkańców), to jednak dzięki swojemu położeniu u ujścia Rzeki Perłowej w pobliżu Hongkongu, zasłużyło sobie na miejsce na liście największych portów, dlatego też w ostatnich latach port ten tak szybko się rozwijał, a w przyszłości planowany jest jego ewentualny duży rozwój, który doprowadziłby do połączenia z portem w Hongkongu, co dałoby początek super portowi, który stałby się największym na świecie.

Port Ningbo-Zhoushan, Chiny

Chiny po raz kolejny udowadniają, dlaczego są azjatyckim gigantem, wieńcząc tę listę. Port Ningbo-Zhoushan jest położony, podobnie jak Szanghaj w delcie rzeki Jangcy. Jako najdłużej działający port na liście jest również rekordzistą pod względem największej ilości przeładowanych kontenerów, w 2017 roku liczba ta osiągnęła poziom miliarda ton. Port ten znajduje się w środku Jedwabnego Pasa Gospodarczego i Morskiego Jedwabnego Szlaku, przez który przebiega prawie 250 szlaków morskich.